poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Żurek z pieczarkami, wieprzowiną i kiełbasą

Uwielbiamy żurek na zakwasie.... Tak się przyjęło, że podaję go na obiad w sobotę...i to co zostaje zjadamy we wtorek... Każdy region naszego kraju ma swój przepis na żurek... Serwowany jest z ziemniakami gotowanymi osobno... Żurek gotuję z różnymi dodatkami i zawsze jest pyszny... Tym razem też jest smaczny i bardzo pożywny...

Składniki:)
250 ml zakwasu,
 30 dkg łopatki,
   2 śląskie kiełbaski,
 30 dkg pieczarek,
   1 cebula,
   3 ząbki czosnku,
   1 marchewka,
   1 mała pietruszka,
      zielony koperek,
      sól, pieprz i cukier do smaku,


Do garnka wlewam około 2 litery wody... Dodaję umytą drobno pokrojoną łopatkę, cebulę i czosnek, obraną całą pietruszkę i marchew... Gotuję około 30 minut... Obieram pieczarki i pokrojone w plasterki dokładam do wywaru... Po 10 minutach wkładam pokrojoną w pół plasterki kiełbasę... Doprawiam solą i pieprzem... Po kilku minutach wlewam część  zakwasu... Sprawdzam, jeżeli zupa  jest mało kwaśna dolewam więcej zakwasu... Nie lubimy zbyt kwaśnego żuru... Zawsze do żuru dodaję szczyptę cukru i w miarę potrzeby doprawiam solą morską i po ugotowaniu posypuje zielonym koperkiem... W między czasie, w osobnym garnku  gotują się ziemniaki, które po ugotowaniu podaję z żurkiem...


4 komentarze:

  1. Nie jadłam żurku z pieczarkami, jestem ciekawa smaku !
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się niezmiernie, łucjo - Mario, że też tu trafiłem! Śląski żur to nasza flagowa regionalna potrawa, toteż podam moją Ci wersję alternatywną.
    Składniki:
    - średniej wielkości peklowana golonka
    - pęto popularnej kiełbasy (zwyczajna, podwawelska itp.)
    - kawałek (ok.30 dag) surowego boczku wędzonego
    - ziemniaki (ok 1 kg, może być odrobinę więcej)
    - trzy suszone namoczone borowiki lub 1 - 2 świeże
    - dwie śrerdniej wielkości cebule, 2 - 3 ząbki czosnku
    - ok. 1 - 1,5 l kiszonego żuru.
    - 2 kostki bulionowe
    - sól, pieprz, majeranek, kminek (najlepiej sproszkowany)

    Ziemniaki gotujemy w mundurkach i odstawiamy do przestygnięcia. Golonko obieramy ze skóry i filetujemy z mięsa, kość zostawiamy. Kiełbasę kroimy w drobną kostę, podobnież cebulę, boczek jak i mięso z golonki.
    Gotujemy wywar na kości z golonki wraz z kostkami bulionowymi. W osobnym garnku przysmażamy na smalcu ( z odrobiną oleju) cebulę, mięso, boczek i kiełbasę, podlewając odrobiną wrzątku, aby składniki nie przywarły do naczynia. Podsmażone dodajemy do wywaru wraz z grzybami i nadal gotujemy do miękkości, dodając przyprawy (solimy na sam koniec, gdy potrawa jest za mało słona; bądź soli w ogóle nie używamy).
    Gdy żur jest już gotowy, dodajemy ugotowane ziemniaki: pokrojone w kostkę, (żur żyniaty) lub utłuczone na puree i ułożone w kopczyk (żur rozwodnik).
    ściskam
    p.s. gotowanie to moje kolejne wariactwo; uspokaja mnie i poprawia humor; natępnym razem podam Ci przepis na unikatową śląska sałatkę ziemniaczaną czyli śląski szałot.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pardon za literówki; zachowałem się jak ostatni burak, pisząc Twe pierwsze imię z małej litery!

      Usuń
    2. Oczywiście do wywaru we włsciwym momencie wlewamy naturalny kiszony żur; Jednak ze mnie przwdziwy burak z chrzanem!
      Żur u nas kisi się z gubo mielonej (wraz z otrębami) mąki żytniej zwaną śrutką.

      Usuń